top of page

"Dzisiaj jest dzień, aby być szczęśliwym! Wczoraj: już przeminęło. Jutro: dopiero nadejdzie. Człowiek jest tajemnicą, z tajemnicy przybywa i w tajemnicę odchodzi"

~ Maria Dąbrowska

Trzy pokolenia kobiet

Pacjent & Opiekun

Zmaganie się z chorobą ograniczającą życie lub stratą, nasze osobiste lub bliskiej nam osoby, może stanowić duże wyzwanie. Czasami nawet nie wiemy czego właściwie potrzebujemy, ani o co zapytać lub też gdzie szukać pomocy i wsparcia.

 

Zbyt często bowiem zostajemy pozostawieni sami sobie bez konkretnego planu działania.

 

Zespół Fundacji może pomóc Ci zmienić sposób myślenia o teraźniejszości i przyszłości. W swojej pracy skupiamy się przede wszystkim na poszukiwaniu i nadawaniu znaczenia życiu - póki trwa, towarzyszeniu w żałobie, wzmacnianiu poczucia godności i samowspółczucia. Pomagamy również w kwestiach czysto praktycznych np. opracowaniu planu opieki, rytuałów przejścia, itp.​

O czym zazwyczaj rozmawiamy podczas konsultacji?

  • Czy Otulić Dobrem to faktycznie centrum opieki paliatywnej?
    Tak. Pamiętać przy tym należy, że nasze społeczeństwo wciąż jeszcze bardzo często myli opiekę paliatywną z opieką hospicjum oraz opieką u kresu życia, co może wydawać się przerażające i jest niespecjalnie dokładne. Opieka paliatywna ma na celu poprawę jakości życia osób stojących wobec wyzwań związanych ze zmaganiem się z zagrażającą życiu lub ograniczającą życie chorobą oraz ich rodzin. Odpowiada zarówno na potrzeby fizyczne, jak i intelektualne, emocjonalne, społeczne i duchowe. Chociaż opieka paliatywna obejmuje w sobie opiekę hospicyjną oraz opiekę u schyłku życia, nie trzeba umierać, aby skorzystać z tego rodzaju wsparcia. Opieka paliatywna jest często wciąż społecznie źle rozumiana, co stanowi przeszkodę dla wielu osób w dostępie do wsparcia, którego potrzebują. Wierząc w osiągnięcia współczesnej psychologii paliatywnej w Otulić Dobrem koncentrujemy się przede wszystkim na aspektach emocjonalnych, społecznych i duchowych opieki paliatywnej. Zapewniamy oparte na dowodach (EBP) strategie, narzędzia oraz wsparcie, których potrzebują pacjenci oraz ich opiekunowie, aby tworzyć, rozwijać i podtrzymywać kulturę współczucia oraz wzmacniania godności.
  • Kim jest typowy Podopieczny/-a lub Klient/-ka Otulić Dobrem?
    Na to pytanie ma jednej, prostej odpowiedzi. Nasze Podopieczne oraz Podopieczni to: osoby, które otrzymały diagnozę ograniczającej lub zagrażającej życiu choroby lub informację o niepomyślnym rokowaniu i potrzebują wsparcia np. w podjęciu autonomicznej decyzji o dalszym leczeniu, wyborze strategii radzenia sobie ze stresem, żalem, rozpaczą, oswojeniu lęku i obaw, przygotowaniu się do rozmowy z najbliższymi, osoby, które już podjęły lub chcą podjąć ważne decyzje dotyczące rodzaju i zakresu opieki, w tym opieki u schyłku życia, ale zastanawiają się nad swoimi wyborami i szukają kogoś, kto bez oceniania, z uważnością i współczuciem wysłucha, podpowie, wesprze, opiekunowie, którzy stwierdzają, że to, czego chcą dla pacjenta, różni się od tego, czego chce sam pacjent, ale również opiekunowie zmagający się z trudnymi emocjami w trakcie opieki nad bliskim, wyczerpani opieką i trudnościami w zachowaniu równowagi pomiędzy swoim własnym życiem zawodowym, osobistym oraz byciem opiekunem, czy wreszcie osoby doświadczające żalu po stracie i potrzebujący wsparcia polegającego na towarzyszeniu w żałobie, a wtedy gdy jest to pożądane również profesjonalnej opieki terapeutycznej. Naszymi Klientami są z kolei pracodawcy i ich przedstawiciele, w tym liderzy zespołów oraz menedżerowie personalni, a także klinicyści, w tym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki środowiskowe, oraz inni specjaliści, jak np. psychologowie szkolni, terapeuci, pracownicy socjalni. Jesteśmy również otwarci na wspieranie lokalnych inicjatyw, mających na celu rozwój współczującego, opiekuńczego społeczeństwa. Wierzymy, że opieka paliatywna to nasza wspólna, jako społeczności, sprawa, dlatego nikogo nie pozostawiamy bez wsparcia i pomocy.
  • O czym ludzie zwykle rozmawiają podczas konsultacji?
    Jesteśmy gotowe porozmawiać z Tobą o wszystkim. Są jednak takie pytania, z którymi dość często zmagają się zarówno nasi pacjenci, jak i ich opiekunowie, np.: Co się stanie z moją rodziną (jak zabezpieczyć ich finansowo, emocjonalnie)? Czym jest planowanie opieki (w tym opieki u schyłku życia)? Jak taką opiekę zaplanować? Jak rozmawiać z bliskimi? A co z intymnością — czy jeszcze kiedykolwiek będę uprawiał/-a seks? Czym właściwie zajmuje się hospicjum, czym różni się od opieki paliatywnej i skąd mam wiedzieć, że jestem na to gotowy/-a? Jak rozmawiać z pracodawcą o mojej sytuacji? Jak mogę się upewnić, że moja rodzina zna moje życzenia w zakresie opieki nade mną? Jak przygotować siebie i bliskich do pożegnania? Jak wzmacniać poczucie sensu kiedy jest szczególnie trudno? Jak wzmacniać poczucie godności bliskiej osoby? Jak nauczyć się na nowo żyć po stracie? A to dopiero początek... Zwróć również uwagę, że oprócz naszych konsultantek, przeszkolonych w zakresie udzielania paliatywnej pomocy psychologicznej lub opieki paliatywnej (w tym opiekuńczej, dietetycznej, duchowej) masz również możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki terapeutycznej, którą zawsze prowadzą doświadczene psycholożki, psychoterapeutki oraz psychoonkolożki.
  • Jaka jest różnica pomiędzy konsultantką a terapeutką Otulić Dobrem?
    Podczas gdy terapeutki Otulić Dobrem są doświadczonymi specjalistkami w dziedzinie psychologii paliatywnej i psychoonkologii, nasze konsultantki to przede wszystkim specjalistki pracy socjalnej i opieki społecznej oraz osoby przygotowane do udzielania paliatywnej pomocy psychologicznej i duchowej. Współczesna opieka paliatywna ma bowiem na celu poprawę jakości życia pacjentów i ich opiekunów w obliczu poważnej, zagrażającej życiu lub ograniczającej życie choroby. Zajmujemy się łączeniem aspektów umysłu, ciała i ducha, ale co równie ważne, na każdym etapie wyraźnie włączamy w ten proces Twoją rodzinę, przyjaciół i innych opiekunów, traktując relacje z nimi jako ważną część Twojego życia.
  • Mam już wokół siebie kilku lekarzy i zespół medyczny - po co mi Otulić Dobrem?
    Konwencjonalna opieka zdrowotna w znakomitej większości koncentruje się na chorobie, a nie na żyjącej i zmagającej się z nią osobie i jej rodzinie. Otulić Dobrem nie skupia się na chorobie czy diagnozie. Bycie pacjentką/-em lub opiekunem rodzinnym wiąże się bowiem często z podejmowaniem trudnych decyzji, dekodowaniem nowego i złożonego języka (tj. żargonu medycznego), odnajdywaniem własnej drogi w labiryncie systemu opieki medycznej lub socjalnej czy wreszcie nadawaniu znaczenia osobistej podróży przez chorobę, opiekę, żałobę. Dlatego w swojej pracy nie próbujemy zastępować specjalistów, którzy się Tobą na co dzień opiekują od strony klinicznej. Stanowimy raczej dodatkową warstwę wsparcia, emocjonalnego, duchowego, społecznego, dla wszystkich potrzebujących stojących przed trudnymi wyzwaniami. Jesteśmy zatem tu po to, aby zapewnić właściwy kontekst dla Twoich pytań medycznych, przestrzeń dla Twojej jakości życia oraz wzmocnienia Twojego poczucia godności w chorobie lub opiece.
  • Co zyskam dzięki konsultacji?
    Poufne, oparte na uważnym współczuciu i, co najważniejsze, spersonalizowane konsultacje dotyczące wymiaru, znaczenia i sposobów realizacji Twoich potrzeb fizycznych, emocjonalnych, społecznych i duchowych. Czasami w ciągu zaledwie jednej sesji możemy pomóc Ci zmienić sposób, w jaki myślisz o swojej sytuacji i opracować konkretny zestaw "narzędziowy", zestaw kolejnych kroków na przyszłość. Otulić Dobrem nie potrafi zmienić Twojej diagnozy, ale potrafimy zmienić sposób, w jaki jej doświadczasz, znaczenie jakie jej nadajesz. W każdym przypadku, gdy Twoją potrzebą będzie uzyskanie profesjonalnego wsparcia terapeutycznego - jesteśmy tu również po to, by Ci pomóc.
  • Kto może skorzystać z konsultacji?
    Każdy. Możesz identyfikować się jako pacjent/-ka, opiekun/-ka, członek rodziny lub przyjaciel osoby zmagającej się z trudną diagnozą. Doświadczanie poważnej choroby, niepełnosprawności lub straty czyni Cię osobą, która może potrzebować wsparcia. Nie zawsze jednak musisz cierpieć, aby skorzystać z naszych konsultacji – może po prostu chcesz zaplanować swoją przyszłość lub martwisz się o siebie lub kogoś innego, jesteś szefem/szefową osoby chorej lub opiekuna chorego i zastanawiasz się jak ich wesprzeć w środowisku zawodowym, a może jesteś członkiem lokalnej społeczności i chcesz zorganizować spotkanie na temat dobrego życia... aż do jego końca. Nie zwlekaj, umów się na bezpłatną ok 20 minutową konsultację z naszą koordynatorką i sprawdź czy i jak możemy Cię wesprzeć!
  • Ile kosztuje konsultacja lub terapia w Otulić Dobrem?
    Otulić Dobrem nie ma obecnie podpisanego kontraktu z NFZ. Aktywnie poszukujemy sposobów refundacji kosztów naszych usług, w tym poprzez np. włączanie naszego wsparcia do pakietów świadczeń pracowniczych (tzw. programów benefitowych), pozyskiwanie dotacji, darowizn itp. Robimy jednocześnie wszystko, co w naszej mocy, aby nikogo nie zostawić bez pomocy, dlatego nasza pomoc, świadczona na rzecz osób chorych oraz ich opiekunów, jest BEZPŁATNA do 3 pełnych 50-minutowych spotkań.
  • Czy spotkanie z konsultantką lub terapeutką Otulić Dobrem może odbyć się w gabinecie?
    Aby nasze usługi były dostępne dla jak największej liczby osób potrzebujących wsparcia w Polsce, konsultacje indywidualne Otulić Dobrem są obecnie oferowane wyłącznie poprzez telefon lub wideoczat.
  • Ile rozmów / spotkań z konsultantką lub terapeutką potrzebuję?
    Każda sytuacja jest wyjątkowa, ale generalnie Podopieczne i Podopieczni Fundacji umawiają się na jedną do trzech pełnych sesji po pierwszej, ok 20-minutowej, bezpłatnej konsultacji z naszą koordynatorką opieki. Niektórzy planują spotkania z członkiniami naszego zespołu według bieżących potrzeb, w odstępach dni, tygodni lub miesięcy, a inni korzystają z bardziej regularnego harmonogramu (np. raz w tygodniu lub 2 razy w miesiącu). Nasza koordynatorka opieki pomoże Ci opracować Twój osobisty plan opieki, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom i diagnozie. W razie potrzeby skieruje Cię również do jednej z naszych terapeutek.
  • Czy konsultantka porozmawia z moim lekarzem lub wypisze mi leki?
    Specjalistki Otulić Dobrem nie przepisują leków ani nie prowadzą dokumentacji medycznej. W tej chwili nie oferujemy również możliwości bezpośredniej rozmowy naszej koordynatorki opieki lub specjalistki z członkami Twojego zespołu opieki medycznej, ale pomożemy Ci przygotować się do rozmowy w celu uzyskania wszelkich potrzebnych Ci informacji.
  • Jak można umówić indywidualną konsultację?
    Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną, zmagającą się z chorobą zagrażającą lub ograniczającą życie, członkiem rodziny, przyjaciółką lub przyjacielem chorego, jego/jej szefem/szefową lub pracownikiem działu personalnego, członkiem lokalnej społeczności, pamiętaj, że opieka paliatywna to nasza wspólna sprawa. Nie zwlekaj zatem i umów się na spotkanie z naszą koordynatorką opieki, którą, jako zawodowego psychologa, obowiązuje tajemnica zawodowa, a która: Pomoże Ci w uzyskaniu wsparcia odpowiadającego Twoim preferencjom oraz potrzebom, w obszarze, w którym dostrzegasz trudności, Doradzi najodpowiedniejszą formę wsparcia oraz zarekomenduje najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom konsultantkę lub/i terapeutkę, Sprawdzi wolne terminy i wstępnie umówi spotkanie, Wyjaśni, jak przygotować się do pierwszego spotkania, ... a ponadto, odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym przez nas zakresem wsparcia i opieki. Jak to działa? Umów się na bezpłatną, ok 20-minutową konsultację, podczas której opowiemy Ci kim jesteśmy, czym się zajmujemy, zbadamy Twoje potrzeby i zaproponujemy konkretne rozwiązanie, w jaki sposób możemy Ci pomóc, 20-minutowa konsultacja okazała się pomocna? Skorzystaj z podpowiedzi naszej koordynatorki opieki i wybierz konsultantkę lub terapeutkę, z którą chcesz się spotkać podczas 50-minutowej sesji, Zarezerwuj 50-minutową konsultację*, Odbierz maila zawierającego szczegóły spotkania, W umówionym terminie dołącz do zaplanowanego spotkania :) W każdej chwili, jeśli będziesz potrzebować dodatkowej pomocy, nasza koordynatorka opieki jest do Twojej dyspozycji. * Pamiętaj, że w Otulić Dobrem bardzo zależy nam na tym, aby każdy mógł mieć zapewniony dostęp do paliatywnej opieki psychospołecznej, dlatego jeśli potrzebujesz naszego wsparcia, pierwsze 3 pełne 50-minutowe spotkania są dla Ciebie darmowe. Po tym czasie, jeśli będziesz potrzebować zarówno naszego wsparcia, ale jednocześnie bardziej elastycznych opcji płatności, powiedz nam o tym podczas konsultacji lub napisz do nas w dowolnym momencie a my postaramy się znaleźć rozwiązanie.
Contact

Pozwól nam Cię wesprzeć.
Sprawdź, jak to działa?

Wypróbuj nas!

Nie jesteś pewien/-na, w jaki sposób możemy wesprzeć Ciebie lub bliską Ci osobę? Zarezerwuj bezpłatną 20-minutową konsultację z naszą koordynatorką opieki i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

Nie zwlekaj! Zadzwoń na 112!

bottom of page